Rekomenduojame
Graužia rėmuo? 4 ženklai, kurie kelia grėsmę

Rėmuo yra pagrindinis gastroezofaginio refliukso simptomas. Gastroezofaginis refliuksas yra skrandžio funkcijos sutrikimas, kurio metu rūgštus skrandžio turinys pakyla iki stemplės ir ją dirgina. Deginimo pojūčius skrandžio srityje esame patyrę kiekvienas, todėl būtina susipažinti su grėsmingais simptomais, kuriuos pajutus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus. Taigi, dalinamės 4 pavojingais simptomais.

Skausmas pilvo srityje

Jei jaučiate ir rėmens graužimą, ir stiprų pilvo skausmą ar pilvo pūtimą, tikėtina, kad sergate gastritu. Gastritas yra skrandžio gleivinės uždegimas, kurį gali sukelti infekcija, bakterijos, vėmimas, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas (pvz. aspirino, ibuprofeno).

Skiriamas ūminis ir lėtinis gastritas. Ūminį gastritą dažniausiai sukelia bakterija Helicobacter pylori, kuri patenka į skrandį per nešvarias rankas. Dėl šios priežasties dažniausiai ūminiu gastritu suserga vaikai. Lėtinis gastritas diagnozuojamas, kai skrandžio gleivinės uždegimo simptomai kartojasi ilgiau nei pusę metų. Simptomai įvardijami tokie: skausmas ir sunkumas krūtinkaulyje, nevirškinimo pojūtis, šleikštulys.

Net apie 30% pacientų, kuriems diagnozuotas lėtinis gastritas liga progresuoja iki opaligės, o iš jų 1% – vėžys. Taigi, jei jaučiate simptomus, jokiais būdais nedelskite.

Pasikartojantis rėmuo

Jei rėmuo vargina bent dukart per savaitę, tikėtina, kad tai gastroezofaginis refliuksas. Gastroezofaginis refliuksas pažeidžia apatinį stemplės sfinkterį. Apatinis stemplės sfinkteris yra raumuo, kuris jungia stemplę ir skrandį. Jis funkcionuoja kaip barjeras, neleidžiantis rūgštims patekti į stemplę. Jei stemplės sfinkterio funkcija susilpnėjus, skrandžio rūgštys, patekę į stemplę, gali sukelti nuolat atsinaujinančius rėmens priepuolius.

Negydant rėmens simptomų, gresia stemplės pažeidimai bei komplikacijos, kurios gali progresuoti iki tokios ligos kaip Bareto stemplė. Bareto stemplė yra priešvėžinė būsena, kurios metu stemplės ląstelės yra pažeidžiamos. Statistiškai ši liga yra dažniau nustatoma vyrams nei moterims.

Žagsėjimas ar kosulys

Kai stemplės vožtuvai tinkamai nefunkcionuoja, skrandžio turinys kyla stemple atgal, todėl patenka į burną ar net kvėpavimo takus. Dėl šios priežasties gali pasireikšti kosulys ar žagsėjimas. Dėl gastroezofaginio refliukso atsiradęs kosulys dažnu atveju būna sausas ir paūmėja gulint.  Pasauliniu mastu kosulys dėl gastroezofaginio refliukso diagnozuojamas 85% pacientų, o Europos duomenimis tokių atvejų skaičius sieka apie 13%.

Sunkumas ryjant

Negydant rėmens simptomų, ilguoju laikotarpiu stemplėje gali susiformuoti opos bei randai. Dėl šios priežasties sustorėję stemplės audiniai, susiaurina stemplės skersmenį, todėl tampa sunku ryti.

5 patarimai, ką daryti, jei graužia rėmuo

Neikite miegoti pilnu skrandžiu. Paskutinis valgymas turėtų būti bent 3-4 val. prieš miegą. Per šį laiko intervalą maistas bus suvirškintas, todėl rūgštys nedirgins skrandžio.

Venkite persivalgymo. Sumažinkite porcijų dydį, geriau valgykite mažesniais kiekiais, bet dažniau, pavyzdžiui, 4-5 kartus.

Valgydami neskubėkite. Tarp kąsnių įpraskite daryti pertraukas, pavyzdžiui, suskaičiuokite iki 5.

Miegokite ant kairiojo šono. Toks rekomenduojamas miegojimo įprotis gali padėti greičiau suvirškinti maistą bei neleisti rūgštims dirginti stemplės.

Rinkitės tinkamas priemones. Vaistinėje galima rasti galybę preparatų, kurie mažina skrandžio rūgštingumą. Tačiau svarbiausia atkreipkite dėmesį į tai, ar pasirinktas preparatas veikia dvejopai: ir stemplėje, ir skrandyje. Be to, svarbu, kad numalšintų simptomus greitai, tačiau būtų ilgalaikio poveikio. Pavyzdžiui, tinkamas pasirinkimas yra GerdOFF. GerdOFF yra inovatyvios ir unikalios sudėties preparatas, kurio siūlomos dvi formos: tabletės ir sirupas.